Ieder jaar weer hebben marketingprofessionals het over trends en dan vooral over de toekomstige trends. Ze willen er natuurlijk vroeg bij zijn en, geef ze eens ongelijk, er een slaatje uitslaan. Ook voor Forum, als onderzoeksbureau, is het belangrijk de trends in de gaten te houden en waar mogelijk hierop in te haken. Michèl Schilders kwam eind vorig jaar met zijn ‘14 hotte marketingtrends voor 2014’. Nu, bijna een jaar verder pik ik er een hele belangrijke uit, namelijk storytelling en visuals, en bekijk ik drie toepassingen hiervan in de onderzoekswereld.
1. Associaties
Consumenten zijn saaie feitjes inmiddels wel beu en willen zich graag kunnen identificeren met een product of dienst. Dat is dan ook de reden dat marketeers hele verhalen om hun producten heen bedenken. Toch is storytelling ook al jaren van grote waarde in de onderzoekswereld. Niets is zo waardevol als mensen zelf laten vertellen over het onderwerp van het onderzoek en zo tot in de kern van het onderbewustzijn te komen. Wat hiermee perfect samengaat, is het gebruik van de associatieve methode. Hierbij worden mensen gevraagd antwoord te geven op basis van plaatjes/kaarten en te beschrijven welk gevoel deze visuals bij ze oproept. Ofwel, welke associaties heeft men bijvoorbeeld met een merk of een product. Als onderzoeksbureau valt hier naar mijn mening nog veel winst te behalen. De informatie die je achterhaalt door het gebruik van deze methode is enorm waardevol. Visuals halen gevoelens naar boven bij mensen, waardoor je niet meer op de vlakte blijft, maar dieperliggende drijfveren kunt achterhalen!
2. Tagclouds
Een andere manier waarop je als onderzoeksbureau visuals kunt inzetten, is bij het presenteren van je resultaten. Een voorbeeld hiervan is het gebruik maken van ‘tagclouds’. Het grote voordeel van tagclouds is dat ze enorm overzichtelijk zijn waardoor je in één oogopslag de opvallende dingen eruit kunt pikken. Aspecten die namelijk veel genoemd zijn, worden groter weergegeven dan degenen die minder vaak genoemd zijn. Verder kun je je eigen creativiteit erin verwerken door te spelen met kleuren en vormen.
3. Infographics
Om resultaten eens op een andere manier weer te geven, kun je ook gebruik maken van een ‘infographic’. In plaats van ellenlange rapporten door te spitten, vind je in een infographic snel waar je naar op zoek bent. In een infographic worden op een originele en creatieve wijze de belangrijkste resultaten gevisualieerd. Je kunt er plaatjes in kwijt, maar ook bijvoorbeeld percentages en korte toelichtingen. Leuk bijvoorbeeld om een infographic van een klanttevredenheidsonderzoek op kantoor op te hangen ter stimulans voor je werknemers!
Natuurlijk zijn er buiten storytelling en visuals nog veel meer trends op marketinggebied die ook hun intrede doen in de onderzoekswereld. Op dit moment merk ik echter dat deze drie toepassingen van storyteling en visuals in de onderzoekswereld een steeds grotere rol gaan spelen. En dat is ook helemaal niet gek. Het op een originele manier ondervragen van mensen met behulp van de associatiemethode geeft diepe en meer waardevolle inzichten. Als deze inzichten dan ook nog eens op een creatieve wijze worden gerapporteerd, kan het al helemaal niet meer stuk!